Jeżeli jesteś na wczesnym etapie ciąży (do 12 tygodnia ciąży) masz do wyboru dwie możliwości: poczekać na poronienie samoistne w domu lub lekarz może skierować Cię na zabieg do szpitala.
Przy ciążach zatrzymanych na wczesnym etapie daje się czas oczekiwania na poronienie samoistne do około 2 tygodni. Powinnaś nadal przebywać pod opieką lekarza – należy umówić się na następną wizytę.
Co będzie potrzebne podczas poronienia w domu?
- podpaski,
- podkłady higieniczne,
- leki przeciwbólowe,
- sterylny pojemnik np. pojemnik do badania moczu,
- sól fizjologiczna (ok 30 ml).
Jeśli ronisz w domu będziesz musiała sama lub z pomocą męża, zadbać o prawidłowe zabezpieczenie materiału genetycznego w pojemniku. Wiemy, że może być to trudne. Zasada ogólnie przyjęta mówi, że ciemniejsze tkanki pochodzą od matki, a różowe tkanki od dziecka. Pobrane tkanki zalewamy solą fizjologiczną, zamykamy pojemnik i chowamy do lodówki. W miarę możliwości pojemniczek powinno się jak najszybciej zawieść do laboratorium w celu przeprowadzenia badań.
Jeżeli minął wyznaczony czas lub też czas oczekiwania na poronienie jest dla Ciebie zbyt trudny, skontaktuj się ze swoim lekarzem, który skieruje Cię do szpitala na wywołanie poronienia.
Co należy zabrać do szpitala?
- dowód osobisty,
- wyniki badań: grupa krwi, morfologia, USG oraz inne wyniki badań, które w ostatnim czasie miałaś zlecone przez ginekologa,
- podpaski, wkładki, podkłady higieniczne, chusteczki nawilżające,
- piżamę/koszulę nocną, bieliznę i wygodne ubrania na zmianę,
- środki higieniczne.
W szpitalu najprawdopodobniej lekarz na początku zaproponuje Ci wywołanie poronienia tabletkami. Zawierają one pochodne prostaglandyny, mogą zostać podane dopochwowo lub doustnie. Leki powodują rozszerzenie szyjki i skurcze macicy, które prowadzą do poronienia farmakologicznego, stosowanego przy ciążach obumarłych. Lekarz może zaproponować Ci zażycie lekarstwa w domu lub też w szpitalu. Ze względu na to, że każdy z nas ma inny organizm trudno przewidzieć w jakim stopniu Twój organizm podda się temu zabiegowi. Może zdarzyć się tak, że po upływie kilku godzin trzeba będzie podać kolejną dawkę leków.
Co może się wydarzyć? Jak zareaguje mój organizm?
Po zażyciu leków mogą wystąpić: bóle brzucha, nudności, biegunka, uczucie zimna/gorąca, plamienie. Oznaką rozpoczętego poronienia będzie krwawienie z dróg rodnych oraz pojawiające się skrzepy. Im bardziej ciąża jest zaawansowana tym krwawienie staje się bardziej obfite. Wiemy, że ten czas jest bardzo dla Ciebie trudny, dlatego zachęcamy, aby jeśli to możliwe była przy Tobie osoba, która będzie Ci towarzyszyła i zaopiekuje się Tobą.
Jeżeli zdecydowałaś się na przyjęcie leków w domu i zacznie Cię coś niepokoić, poczujesz się słabo – udaj się natychmiast do szpitala! Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z procedurą i krwawienie oraz bóle zaczną się zmniejszać należy zgłosić się do lekarza na kontrolne badanie i USG.
Poronienie farmakologiczne uznawane jest za najbezpieczniejszą metodę, w niektórych przypadkach może wymagać dokończenia oczyszczenia poprzez zabieg.
Na czym polega zabieg łyżeczkowania?
Zabieg nazywany jest łyżeczkowaniem macicy lub inaczej abrazją macicy. Polega na oczyszczeniu ścian jamy macicy specjalną łyżeczką chirurgiczną i wymaga przyjęcia na oddział szpitalny. Dokładne oczyszczenie ścianek macicy jest konieczne, aby uniknąć możliwych infekcji. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest na czczo w krótkim znieczuleniu ogólnym. Pozyskane po zabiegu tkanki przekazuje się do badań histopatologicznych. Choć dziś jest to bardzo rzadkie to możliwe powikłania po zabiegu to: uszkodzenia mięśnia lub szyjki macicy, powstanie zrostów wewnątrzmacicznych.
Po zabiegu może wystąpić (nie musi) krwawienie lub plamienie, bądź też bolesność narządów rodnych trwające do kilku dni. Jeżeli ból jest intensywne lub trwa ponad tydzień należy zgłosić się do ginekologa na badanie.
Materiał genetyczny
Jest to techniczne określenie, którym posługuje się personel medyczny i odnosi się do tkanek, które pochodzą z obumarłej ciąży. Odpowiednio pobrany i zabezpieczony umożliwia przeprowadzenie badań genetycznych oraz określających płeć (przy wczesnych ciążach, gdy nie udało się ustalić naocznie). Badania nie są refundowane przez NFZ. Określenie płci dziecka jest niezbędne do jego rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego dzięki któremu będą Ci przysługiwały prawa: do zasiłku pogrzebowego i skróconego urlopu macierzyńskiego.
Jakie prawa przysługują rodzicom po poronieniu?
- prawo do pochówku niezależnie od tego, jak długo trwała ciąża;
- zasiłku pogrzebowego (4 000 zł.);
- urlopu macierzyńskiego;
Jeśli masz możliwość to przeczytaj powyższą zakładkę: „Gdy wiemy już, że nasze nienarodzone dziecko umrze lub przestało się rozwijać w moim łonie”. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy lub rady, zadzwoń pod nasz NUMER ALARMOWY.
Czasami trzeba doradzić, pokierować, zwrócić na coś uwagę, albo po prostu porozmawiać i pobyć razem. Potrzebujesz wsparcia? Nie wiesz, jakie przysługują Ci prawa? Jesteś w trakcie poronienia lub czekasz na zabieg?
Nikt z nas nie ma do końca wpływu na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Nie mamy pełnej kontroli nad życiem i śmiercią. Poczucie winy, jakie towarzyszy w żałobie Rodzicom po stracie dotyczy bardzo często żalu, że się czegoś nie zrobiło, nie powiedziało, że podjęta została taka, a nie inna decyzja. A jednak nikt nas w życiu nie uczy, jak powinniśmy się zachować w tak traumatycznych wydarzeniach. Nie da się wszystkiego przewidzieć, działać zupełnie racjonalnie. Kiedy patrzysz wstecz, nie oceniaj się surowo bądź dla siebie wyrozumiały.
Co zrobić, gdy nosisz w sobie poczucie winy?
- pamiętaj, że jest ono naturalnym etapem przeżywania żałoby – zaakceptuj je,
- jesteś kochanym i odpowiedzialnym rodzicem,
- kiedy pojawiają się samooskarżające myśli – nie wierz im!
- nie miałaś/eś wpływu na śmierć Waszego dziecka,
- nie można zmienić czasu, cofnąć to, co się wydarzyło,
- wobec śmierci, każdy z nas jest bezsilny,
- poczucie winy nie oznacza, że jestem winny.
Skorzystaj z pomocy specjalistów
Utrata dziecka jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu człowieka. Aby pójść dalej, potrzebne jest przeżycie żałoby, która wymaga czasu. Pomóc rodzicom w tym doświadczeniu mogą bliskie im osoby oraz pomoc specjalistów.
Na naszym czacie każdego dnia czeka na Was Agnieszka, która pomaga rodzicom przejść przez procedury związane z pochówkiem Dzieci Utraconych, jak również służy wsparciem i rozmową jako mama, która również straciła swoją córeczkę. Z Agnieszką można umówić się także na rozmowę telefoniczną lub spotkanie indywidualne w siedzibie naszej fundacji.
Namawiamy także do skorzystania z naszych nr telefonów zaufania:
Serdecznie zapraszamy osieroconych rodziców ze na Msze Święte w intencji rodziców po stracie. W naszej modlitwie pamiętamy o rodzinach doświadczonych utratą dzieci w wyniku poronienia, martwego urodzenia bądź też śmierci dziecka, na krótko po urodzeniu.
Msza Św. w intencji rodziców po stracie sprawowana jest w każdą drugi wtorek miesiąca o godz.18:00 w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli rzy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie.
Msza Św. w intencji rodziców po stracie sprawowana jest w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz.18:00 w parafii pw. NMP Gwiazdy Morza na ul. Piastowska 11 w Świnoujściu.